Program
19.07.2024 (Piątek), godz. 18:00 – Gajówka “BUDUK”
Marian Szaryński “New Orlean Big Band” (PL)
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (PL)
Jerzy Małek Quintet (PL)
20.07.2024 (Sobota), godz. 18:00 – Gajówka “BUDUK”
The Ancimons (PL)
Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio (PL)
Andy Sheppard & Przemysław Strączek Trio (GB/PL)
POZNAJ GWIAZDY, KTÓRE WYSTĄPIĄ NA TEGOROCZNEJ EDYCJI BUDUK JAZZ FESTIWAL!
Prezentacja tegorocznych Gwiazd:
ANDY SHEPPARD & PRZEMYSŁAW STRĄCZEK TRIO
Skład zespołu:
- Andy Sheppard – saksofon tenorowy
- Przemysław Strączek – gitara
- Jakub Cywiński – kontrabas
- Patryk Dobosz – perkusja
Andy Sheppard
Andy Sheppard jeden z najważniejszych brytyjskich saksofonistów jazzowych i kompozytorów, nagradzany wielokrotnie przez Brytyjską Akademię Fonograficzną w kategorii muzyki jazzowej. Koncertował i nagrywał z najważniejszymi : z trio Paula Bleya, z zespołami Jimmy’ego Giuffre, Arta Farmera, George’a Russella, Gary’ego Burtona, Mike’a Gibbsa, Gila Evansa. Na początku lat 90-tych podjął współpracę z Carlą Bley i Stevem Swallowem tworząc m.in. kwartet The Lost Chords – jedną z najważniejszych grup współczesnego jazzu. Jego autorski kwartet zaistniał brawurowym albumem „Surrounded By Sea ” zrealizowanym, w 2015 roku, przez Manfreda Eichera w jego monachijskim bastionie nowoczesnego jazzu, ECM Records. Nagranie to okrzyknięto nie tylko doskonale wtapiającym się w nastrój i motto ECM ( „brzmienie powyżej ciszy”), ale krytycy ukuli także nowe określenie dla muzyki oraz kompozycji saksofonisty : „ dojmującą łagodność”. Płyta z jego udziałem sygnowana nazwiskami Bley/Sheppard/Swallow pt:”Life Goes On” została wybrana płytą roku 2020 według nowojorskiego opiniotwórczego magazynu DownBeat.
Video:
Koncert w Londynie
Przemysław Strączek
Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny jest w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. Jego szósta autorska płyta Fig Tree odbiła się szerokim echem wśród dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą otrzymując wiele pozytywnych recenzji. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata m in. w Polsce, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Czechach we Włoszech w Tajlandii, Chinach, Singapurze i Malezji występując na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i w ośrodkach społeczno-kulturalnych.
STANISŁAW SOYKA & AREK SKOLIK TRIO
Skład zespołu:
- Stanisław Soyka – śpiew
- Arek Skolik – perkusja
- Kajetan Galas – organy Hammonda
- Tomasz Grzegorski – saksofon tenorowy
Stanisław Soyka
Wokalista jazzowy, pianista, kompozytor.
Urodzony w 1959r. w Żorach. Polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor. Swoją muzyczną drogę rozpoczyna jako sopran w chórze katedralnym w Gliwicach. Kończy Liceum Muzyczne w Katowicach oraz wydział aranżacji i kompozycji w Katowickiej Akademii Muzycznej. Debiutuje w listopadzie 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu ” Jazz w Filharmonii”. Od połowy lat 80 tych ujawnia się coraz bardziej indywidualny styl artysty. Odchodzi od klasyki amerykańskiej w stronę polskiej tradycji muzycznej.
W jego dorobku znajdziemy ponad 40 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady m.in. „BLUBLULA”, „Matko, która nas znasz”, „RCA Stanisław Sojka”, „Radioaktywny”, „Acoustic”, „Sonety Shakespeare”, „Tryptyk Rzymski”, „Tylko brać… Osiecka znana i nieznana” oraz „Muzyka i Słowa Stanisław Soyka” nominowany do Fryderyka 2020 Album Roku Pop Alternatywny.
Nagrody:
1994 Fryderyk – najlepszy wokalista
2003 Fryderyk –album Roku Piosenka Poetycka płyta „Tryptyk Rzymski”
2011 Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt twórczości.
2014 Bursztynowy Słowik podczas Sopot Festiwal
Oznaczenia
2005 – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (srebrny)
2009 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
AREK SKOLIK
Perkusista zajmujący czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju. Lista jego współpracowników jest bardzo długa i obejmuje zdecydowaną większość najlepszych polskich jazzmanów. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak i wielu, wielu innych.
TOMASZ GRZEGORSKI
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. W roku1998, wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet zostali laureatami 1-gomiejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, oraz 2-go miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. W 1999 roku rozpoczął współpracę z Jerzym Małkiem i jego kwintetem. Zespół zdobył 1miejsce na festiwalach: Jazz Juniors’99, Pomorska Jesień Jazzowa’99, oraz Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni 2000. Tomasz Grzegorski jest również laureatem 3-go miejsca Międzynarodowych Zmagań Jazzowych w Szczecinie’03. Od 2005 roku współpracuje ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym z którym to grał koncerty na całym świecie. Współpracował i nagrywał między innymi z:Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Bałatą, Andrzejem Cudzichem, Wojciechem Groborzem, Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Kułakowskim, Jarosławem Śmietaną, Zbiniewem Namysłowskim, słowackim triem Nothing But Swing, Josef „Dodo” Sosoka Jazz Family oraz kubańskim trębaczem Lazaro Cruz’em. Występował na wielu festiwalach w kraju jak i zagranicą min.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą,Sopot Molo Jazz Festiwal, Jazz na Starówce, Świdnik Jazz Festiwal, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Komeda Jazz Festiwal, Kaunas Jazz Festival (Litwa), Swing White Nights (St. Petersgurg, Rosja), Jazzpod Hradom (Słowacja), Leverkusen Jazztage (Niemcy), Hague Jazz Festival (Holandia) i wielu innych
KAJETAN GALAS
Organista, pianista, lider autorskiej formacji Organ Spot, z którą wydał debiutancki album w 2012 roku; członek wielu zespołów, m.in. Yarosh Organ Trio, Patrycjusz Gruszecki Trio, Bartosz Pernal Quartet, Małgorzata Zuber Quartet. Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego; laureat nagrody fundacji My Polish Heart; wielokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2010 roku w czołówce polskich organistów jazzowych wg dorocznej ankiety magazynu Jazz Forum.
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Piotra Wyleżoła, studiował także w ArtEZ Enschede – jedynej szkole w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda, absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Pobierał nauki u organistów takich jak: Larry Goldings, John Hondorp, Brian Charette oraz pianistów: Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel, Dominik Wania, Wojciech Groborz, Jasper Soffers (Metropole Orchestra).
Nagrał pięć długogrających albumów muzycznych wydanych na płytach CD: „Organ Spot” zespołu Organ Spot (2012), „Yarosh Organ Trio” zespołu Yarosh Organ Trio (2016), „Something about” Patrycjusza Gruszeckiego (2017), Ferias no Brasil zespołu Jamioł-Galas-Piątek wraz z Piotrem Baronem (2018) oraz “Alterakcje” Yarosh Organ Trio.
Jego wykonania znajdują się na wielu innych płytach – m.in. na albumach Mirosława Sitkowskiego z Krzesimirem Dębskim, czy Jazz in Academia – wydawnictwie Akademii Muzycznej w Krakowie, kompilacjach The Best of Cracow Jazz czy „Trójkowej” składance Piotra Kaczkowskiego .
THE ANCIMONS
Skład zespołu:
- Zuza Baum – vocal
- Jasiek Piwowarczyk – vocal
- Mateusz Szczypka – gitara
- Kuba Banaszek – piano
- Sebastian Frankiewicz – perkusja
- Tymek Huget – perkusja
The Ancimons to szóstka muzycznie odmiennych osobowości, która zdecydowała się na wspólną podróż w odkrywanie świata soulu i jazzu, hip hopu i world music.
“Nasza muzyka to przede wszystkim wolność, która pozwala nam na taniec pomiędzy różnymi the ancimons to szóstka muzycznie odmiennych osobowości, która zdecydowała się na wspólną podróż w odkrywanie świata soulu i jazzu, hip hopu i world music. Gatunkami muzycznymi. Lawirując gdzieś pomiędzy jazzem, hip hopem i wpływami muzyki afrykańskiej inspirujemy się wzajemnie i tworzymy coś unikatowego.” – mówią o swojej twórczości muzycy the ancimons
“Proszę Państwa, to jest Nowy Jork!” Urszula Dudziak o The Ancimons, Ladies Jazz Festival 2023
JERZY MAŁEK QUINTET
Skład zespołu:
- Jerzy Małek – trąbka
- Radek Nowicki – saksofon
- Piotr Wyleżoł – piano
- Andrzej Święs – kontrabas
- Sebastian Frankiewicz – perkusja
Jerzy Małek
Polski trębacz, kompozytor, producent i wykładowca uniwersytecki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Urodził się w Elblągu 27 listopada 1978 roku. Jerzy Małek wydał do tej pory osiem albumów. Jest również autorem muzyki do teatru oraz kina: napisał m.in. muzykę do etiudy Powroty (2014) w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka, (wraz z Markiem Dyjakiem) do filmu dokumentalnego Ziemia Bezdomnych (2017) w reżyserii Marcina Janosa Krawczyka. Jerzy Małek grał podczas spektakli i koncertów w takich teatrach, jak np.: Och Teatr w Warszawie, Teatr Muzyczny w Toruniu, Teatr Variete w Krakowie.
ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEG
ORKIESTRĘ KLEZMERSKĄ TEATRU SEJNEŃSKIEGO tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.
Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.
Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.
Dzisiaj sejneńscy muzycy grają w najciekawszych formacjach muzyki tradycyjnej, współczesnej i improwizowanej.
Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach. Specjalnie dla Orkiestry sejneńskiej muzykę napisali: David Krakauer, Kathleen Tagg, Marcin Masecki i Paweł Szymański.
NEW ORLEAN BIG BAND
New Orlean Big Band to skład zawiązany przez Mariana Szaryńskiego, jako swego rodzaju projekt specjalny, czy też muzyczny projekt jubileuszowy.
W zespole tym zagra dodatkowo dwunastu muzyków, którzy są w większości przypadków wychowankami Mariana Szaryńskiego i razem zaprezentuję muzykę ulic Nowego Orleanu.
Marian Szaryński jest znany w środowisku jako wybitny multiinstrumentalista, doświadczony muzyk jazzowy i znakomity pedagog, ceniony nauczyciel gry na instrumentach dętych i instruktor warsztatów dla dzieci i młodzieży.
MECENASI FESTIWALU
SPONSORZY STRATEGICZNI
PARTNERZY STRATEGICZNI
SPONSORZY
PARTNERZY
PARTNERZY MEDIALNI